Rolety rzymskie – wady i zalety, jak wybrać

Okno to możliwość wyjrzenia na świat ze swojej ciepłej, znanej przystani. Dzięki niemu można szybko dowiedzieć się, jaka jest pogoda, zobaczyć, kto przyjechał z niezapowiedzianą wizytą czy spróbować wypatrzeć tego ptaka, który przywitał nowy dzień swoim śpiewem. Dba się, by okna były czyste, na parapety kładzie ozdoby, by wyglądały przyjemniej. Do tego ważnym elementem są rolety, które nocą ograniczają światło latarni, zaś w ciągu dnia pozwalają zapanować nad intensywnością działania promieni słonecznych. Wśród nich są rolety rzymskie. Czy warto się na nie zdecydować? Szansę można dać zawsze.

Szczelny wybór

Wybierając rolety wewnętrzne do domu, człowiek kieruje się nie tylko tym, by ładnie wyglądały – efekty estetyczne nie są bowiem najbardziej istotne, jednak swoje znaczenie mają – ale żeby odpowiednio chroniły przed światłem zewnątrz. Wybór jest dość szeroki. Jak wspomniano powyżej, wśród dostępnych na rynku rolet są także rolety rzymskie. Stosowane są od wieków, właściwie od momentu, kiedy konieczne stało się praktyczne i przyjemne wizualnie zasłonięcie okien lub otworów okiennych.

Rolety rzymskie to płaskie kawałki tkaniny z pionowymi sznurami operacyjnymi, które umożliwiają podnoszenie lub ich opuszczanie. Charakteryzują się one podszewką przymocowaną z tyłu tkaniny, która tworzy zapieczętowaną kieszeń – podobną do koperty. W niej przymocowane są sznurki do podnoszenia i opuszczania rolety. Podniesiona tkanina automatycznie składa się i układa na sobie, tworząc szereg zgrabnych, poziomych fałd. Po opuszczeniu tkanina ponownie staje się płaska i całkowicie zasłania okno. Fałdy lub fałdki wykonane są przez włożenie cienkich drewnianych, metalowych lub lub plastikowych prętów, zwanych kołkami, które pasują do kanałów, lub mogą być wykonane za pomocą taśm, które są zszywane poziomo w poprzek tylnej części tkaniny w równych odstępach. Sznurki są równo rozmieszczone na całej szerokości rolety, a następnie przewleczone pionowo wzdłuż długości przechodzące przez kanały lub taśmy i bezpiecznie przymocowane do dolnego kanału lub taśmy.

Dlaczego warto

Ochrona

Zalety rolet rzymskich to między innymi szczelna ochrona przed światłem zewnętrznym. Poza tym zapobiegają przedostawania się do domu kurzu, jak i chronią przed wścibskimi oczami sąsiadów czy przechodzących pod oknami ludzi.
Do tego rolety te są energooszczędne. Sprawdzają się idealnie niezależnie od tego, czy chce się zatrzymać ciepło, czy też nie. Do tego do zasłonięcia przed światłem wykorzystuje się cały kawałek tkaniny.
Możliwość kontrolowania ilości światła pomaga w zachowaniu prywatności.

Styl

Nadają pomieszczeniu charakteru i stylu. Zaletą jest także to, że można wybrać je w szerokiej gamie kolorów, tkanin i wzory. Sprawia to, że są idealnym wyborem do każdego pomieszczenia w domu. Sprawdzają się także bardzo dobrze w oknach wychodzących na południe, które narażone na ostre działanie promieni słonecznych. W tym wypadku najlepiej wybierać jasne kolory, aby zmniejszyć widoczne oznaki blaknięcia przez lata użytkowania.
Do tego są niedrogie, w naprawdę przystępnej cenie. Stanowią piękną dekorację każdego domu, nadając także elegancji.

Co może denerwować

Niekoniecznie do kuchni

Jedną z wad rolet rzymskich jest to, że nie nadają się w pełni do kuchni. Ponieważ są one wykonane z tkaniny, mają tendencję do plamienia i zatrzymywania wilgoci. Powoduje to konieczność wykonania czynności konserwacyjnych i sprzątania, którego w kuchni, którego w kuchni zazwyczaj i tak jest bardzo dużo w związku z gotowaniem.

Pielęgnacja wymagana

Choć raczej nie jest się przyzwyczajonym do pielęgnowania rolet, rzymskie wymagają, by o nie zadbać. Po wielu latach bowiem użytkowania na tkaninie pojawiają się oznaki blaknięcia koloru, które nie wyglądają estetycznie.
Należy regularnie je odkurzać, by zapobiec plamom i uszkodzeniom. Kupując rolety rzymskie, warto zapytać dostawcę o to, jak o nie odpowiednio zadbać.

Jak dobrać

Jedynym punktem, nad którym trzeba się zastanowić w przypadku wyboru tego typu rolet, to odpowiedni kolor tkaniny, który będzie pasował do pomieszczenia, w którym się znajdzie. Szeroka gama kolorów powinna podpasować pod każdy kolor ścian i uczynić pomieszczenie jeszcze bardziej eleganckim.

Author: fabrykarolet.com.pl