Ogrzewanie mieszkania – jak płacić mniej?

Koszty ogrzewania mieszkania zimą zależą od wielu czynników. Od typu ogrzewania, wielkości mieszkania i poszczególnych pomieszczeń czy stanu instalacji grzewczej. Ale nie tylko! Wpływ na nasze rachunki mają przede wszystkim nasze codziennie wybory i działania – więcej na remaxtrend.pl. Przedstawiamy 7 prostych sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania mieszkania przy zachowaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach!

Ogrzewanie mieszkania – jak płacić mniej?

1. Utrzymuj stałą temperaturę w pomieszczeniach. Szacuje się, że idealna temperatura dla odpowiedniego funkcjonowania to od 21 do 23 stopni (nocą o 2 stopnie mniej). Stałe utrzymywanie temperatury jest zdecydowanie bardziej wydajne i energooszczędne niż kilkukrotne nagrzewanie kaloryfera. Wychodząc z domu możesz nieco obniżyć temperaturę, jednak nie wyłączaj całkowicie grzejnika.

2. Dbaj o szczelność okien i drzwi. Regularnie sprawdzaj, czy przez szczeliny w drzwiach lub oknach nie przedostaje się zimne powietrze. Przynajmniej raz na kilka miesięcy sprawdzaj również stan uszczelek.

3. Zainwestuj w ekrany zagrzejnikowe. Ekrany zagrzejnikowe to rodzaj maty styropianowej pokrytej specjalną folią, która ma za zadanie odbicie ciepła jakie normalnie wnika w ścianę oraz przekierowanie go do pomieszczenia. Dzięki temu mniej ciepła zostaje zmarnowane, a samo wnętrze szybciej się nagrzewa.

4. Regularnie wietrz mieszkanie. Wietrzenie mieszkania jest niezbędne także zimą. Najbardziej wydajnym sposobem jest otworzenie na kilka minut wszystkich okien co zapewni wymianę dużej części powietrza w krótkim czasie. Pamiętaj, by na czas wietrzenia wyłączyć termostat – chwilowe obniżenie temperatury sprawi, że niemal od razu kaloryfer zacznie się mocno nagrzewać.

5. Zasłaniaj okna na noc i odsłaniaj w dzień. Światło słoneczne doskonale nagrzewa, dlatego staraj się odsłaniać okna w słoneczne dni. Na noc (a także w przypadku wyjątkowo dużych śnieżyc z silnym, mroźnym wiatrem) zasłaniaj okna roletami lub zasłonami. Nawet zimna szyba może mieć wpływ na nieznaczne obniżenie temperatury w pomieszczeniu, a rolety i zasłony zapewnią od niej odpowiednią izolację.

6. Izoluj podłogi. W wielu mieszkaniach – także w blokach – jest problem zimnych podłóg. Z łatwością możesz jednak je odizolować od reszty pomieszczenia. Wystarczy zakupić kilka dywaników, mat winylowych lub wykładzin. Nawet częściowe okrycie podłogi pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę i tym samym ograniczyć koszty rachunków za ogrzewanie.

7. Dbaj o grzejniki. Regularnie odpowietrzaj kaloryfery, sprawdzaj stan zaworów i termostatów. Jeśli mieszkasz w domu wolnostojącym pamiętaj, by przed sezonem grzewczym sprawdzić całą instalację. Pozwoli to nie tylko na wyeliminowanie kosztownych usterek, ale również zapewni bezpieczeństwo domownikom.

Jeśli szukasz sposobu na zaoszczędzenie na ogrzewaniu możesz również spróbować prostego sposobu obniżenia temperatury pomieszczeń zaledwie o 1 stopnień. Choć fizycznie nie odczujesz różnicy, przez cały sezon grzewczy możesz zaoszczędzić nawet kilka procent w porównaniu do utrzymywania standardowej temperatury, do której jesteś przyzwyczajony.

Author: fabrykarolet.com.pl