Nowoczesne karnisze doskonale wpisują się w aranżację wnętrza i dają duże możliwości dekoracji okien ulubionymi tkaninami. Finezyjnymi lub klasycznymi upięciami zasłon i firan można wprowadzić niezwykle przytulny, elegancki czy też awangardowy styl. Karnisze drewniane, żabki czy kółka to w dalszym ciągu najchętniej wybierane dodatki do domów, biur czy też przestrzeni publicznych. Poza tym, że dzięki wytrzymałej i praktycznej konstrukcji można stworzyć estetyczną dekorację, to również da się skutecznie zaciemnić wnętrze, chronić intymność, a także sprawiać, że wnętrza są przytulniejsze. Takie rozwiązanie to dobry sposób na schronienie się przed wzrokiem przechodniów. Nowoczesne karnisze są produkowane z różnych materiałów i wykorzystują różne systemy upięć, dlatego będą doskonale sprawdzać się w każdym wnętrzu. Modne karnisze drewniane częściej wybierane są do rustykalnych wnętrz lub tych urządzonych w stylu vintage. Do charakterystycznej konstrukcji można dopasować różnego rodzaju akcesoria.
Jak zamontować karnisz ścienny a jak sufitowy?
Dobrze dobrany karnisz metalowy powinien być dopasowany do stylu wnętrza. Po pierwsze, należy przed montażem dokładnie zmierzyć wnękę okna. Jeśli decydujemy się na karnisz podwójny do otrzymanej długości dodajemy po 50 cm z każdej strony, jeśli chcesz zamontować karnisz pojedynczy należy dodać po 20 cm z każdej strony. Montaż karnisza rozpoczynamy od przyłożenia symetrycznie względem okna, na tym samym poziomie, blaszek wspornika i zaznaczeniem np. ołówkiem miejsc do wywiercenia otworów. Standardowo karnisz znajduje się około 10 cm nad wnęką okna. W zaznaczonych miejscach wywiercamy otwory i umieszczamy w nich kołki. Mocujemy blaszki, a następnie nakręcamy na nie wsporniki i dokręcamy kluczem imbusowym. Na wsporniki nakładamy rurki karnisza z założonymi żabkami i zabezpieczamy je śrubkami. Na końcu zakładamy zakończenia dekoracyjne i również dokręcamy.
Gdzie popularnie montuje się karnisze na ścianie a gdzie na suficie?
Aby wybrać idelany karnisz do wnętrza, nie należy kierować się tylko własnym gustem czy aranżacją pomieszczenia. Istotne jest umiejscowienie okna, wielkość danego wnętrza oraz wytrzymałość materiałów. Są sytuacje, w których o wiele bardziej sprawdzają się karnisze sufitowe, ale także takie, gdy lepszym wyborem będą karnisze ścienne.
Jeśli wybieramy karnisze do wnętrz, musimy pamiętać o tym, że sam sposób wieszania firan i zasłony musi pasować do wielkości samego pokoju oraz wymiarów okna. Do wyboru mamy karnisze sufitowe i karnisze okienne. Karnisz sufitowy będzie dobrym wyborem, jeśli okno zajmuje znaczną część ściany, a jednocześnie dysponujemy przestrzenią, która nie jest zbyt wysoka. Nie zajmie on wiele miejsca, a jednocześnie pozwoli czerpać korzyści z zamontowania osłon okiennych. Z kolei w przypadku bardzo wysokich okien, które sięgają pod sam sufit, jedyny dostępny sposób montażu to także karnisze sufitowe. Karnisze ścienne lepiej się sprawdzą, jesli chcemy optycznie zmniejszyć wnętrze.
Czy ciężkie firany lepiej montować w wariancie ściennym, czy sufitowym?
Bardzo istotnym kryterium wyboru w aranżacji wnętrz jest też zawsze to, czy dane rozwiązanie będzie dla nas po prostu miłe w odbiorze, jak i dopasowane do reszty wystroju. Tutaj możliwości reprezentowane przez obydwa typy karniszy będą zupełnie różne. Ścienne, zaopatrzone dodatkowo w ozdobne zakończenia, idealne są wtedy, kiedy obramowanie okna ma służyć za dekorację.
To, co jest istotne, jeśli chodzi o wybór karnisza, to również fakt, czy dane rozwiązanie po prostu podoba się domownikom. Poza tym, że karnisz ścienny czy karnisz sufitowy musi być użyteczny, musi również być dopasowany również do reszty wystroju. Karnisze ścienne mają dodatkowo ozdobne zakończenia. To dobry wybór, gdy obramowanie okna ma być dekoracyjne. Bardzo dobrze współgrają one również z ciężkimi zasłonami. Komponują się z klasycznym i rustykalnym stylem. Karnisze sufitowe można z kolei łatwo zabudować lub ukryć.
Najnowsze komentarze