Jakie są różnice między dachami prefabrykowanymi a dachami tradycyjnymi?

W naszym kraju wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem są więźby dachowe z pojedynczych belek układanych bezpośrednio na budowie. Jednak coraz częściej inwestorzy stawiają na wiązary prefabrykowane. Poznaj różnice pomiędzy tymi dwoma metodami budowy dachów.

Więźby tradycyjne

Elementy więźby tradycyjnej można przycinać na placu na odpowiednią długość. Lepiej jednak decydować się na pozostawienie tego procesu tartakowi. Drewno na więźby dachowe tradycyjne musi mieć wilgotność niższą niż 20%, niestety na małych budowach nie jest to sprawdzane. Zwykle jest więc bardziej wilgotne, co powoduje paczenie się i wichrowanie. Elementy drewniane w więźbach tradycyjnych są przeważnie krępe i duże. Z punktu widzenia zużycia drewna nie jest to rozsądne rozwiązanie. Co ciekawe, również pod kątem wytrzymałościowym nie ma to większego sensu. Konstrukcja dachu drewniana wykonana w ten sposób wciąż jest jednak jedną z najpopularniejszych wśród inwestorów. Jest to o tyle dziwne, że wiązary prefabrykowane, o których zaraz napiszemy, są znacznie korzystniejszym rozwiązaniem pod wieloma kątami. 

Wiązary prefabrykowane

Inwestycje w obiekty przemysłowe gotowedachy.pl z wykorzystaniem prefabrykatów to w ostatnim czasie coraz popularniejsze rozwiązanie. Tym razem kilka słów o wiązarach prefabrykowanych, alternatywie dla tradycyjnych więźb dachowych. Wiązary są znacznie trwalszym wyborem, montuje się je zdecydowanie szybciej, a cała konstrukcja przygotowywana jest najczęściej w zamkniętej fabryce. Drewno sosnowe lub modrzewiowe jest impregnowane, ma odpowiednią wilgotność, wszystko to, czego potrzeba do zapewnienia konstrukcji stabilnej, odpornej na uszkodzenia, a także szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Co więcej, wiązary są tańszym odpowiednikiem więźb dachowych! Jeśli zastanawiasz się jakie są najlepsze dachy prefabrykowane, więcej informacji znajdziesz na stronie gotowedachy.pl, tam również czeka na Ciebie atrakcyjna oferta, z której warto skorzystać, jeśli jesteś na etapie planowania budowy domu.

Author: fabrykarolet.com.pl