Drewno – wszechstronny materiał

Drewno jest materiałem wszechstronnym, co oznacza, że można wykorzystywać je do różnych celów. Może wykorzystać je przykładowo do tworzenia belek, listew, a nawet szkieletów domu przy budowie. Przeczytaj poniższy artykuł, a z pewnością dowiesz się więcej o surowcu, jakim jest drewno.

Rodzaje drewna

Drewno konstrukcyjne posiada dwa rodzaje – pierwszym z nich jest drewno klejone warstwowo, a drugim jest drewno lite. Drewno klejone warstwowo służy do konstrukcji okiennych, czy więźby dachowych. Więźby dachowe to inaczej mówiąc strzelać wykonany z drewna podtrzymujący dach. Drewno lite wykorzystywane jest przykładowo do budowy mebli, czy opału.

Klasa drewna konstrukcyjnego

Wyróżniamy trzy klasy drewna sortowniczego. Są to:
1. KW – klasa wyborowa,
2. KG – klasa gorszej jakości,
3. KS – klasa średnia.

Klasy drewna konstrukcyjnego litowego są oznaczane:
1. od C14 do C50 – oznacza drewno konstrukcyjne z gatunków iglastych,
2. od D30 do D70 – oznacza drewno konstrukcyjne z gatunków liściastych.

Jeśli drewno nie uzyska przykładowo klasy KG (gorsza jakość), to nie może służyć do celów budowlanych i konstrukcyjnych. Traktowane przy segregacji jest wtedy jako zwyczajny odpad drzewny.

Drewno użyte do budowy domu, czyli w celach konstrukcyjno-budowlanych – powinno być oczywiście w jak najlepszej klasie sortowniczej. Musimy pamiętać także o tym, że drewno przeznaczone do budowy domu nie powinno mieć zbyt dużej wilgotności, ponieważ zwyczajnie może nie wytrzymać w niektórych przypadkach ciężaru.

 

Author: fabrykarolet.com.pl