Wysłodki buraczane, jako pasza dla zwierząt. Wszystko co trzeba o nich wiedzieć.
Tania, zarazem smaczna i pożywna pasza dla zwierząt, jest bardzo istotna, podczas hodowli. Im mniejszy koszt, jaki poniesie hodowca, tym lepiej. W okresie letnim, gdy nie brakuje dostępu do trawy czy koniczyny, hodowcy często korzystają z darmowej paszy, która maja pod dostatkiem. Gdy jednak spadnie śnieg, i zaniknie smaczna, soczysta trawa, konieczne jest, wprowadzenie pożywnego rodzaju paszy, która zaspokoi potrzeby zwierząt. Takim rodzajem, jest między innymi wysłodka buraczana. Czym jest, i dlaczego warto ją podawać?
Czym są wysłodki buraczane?
Wysłodki buraczane, to rodzaj paszy, chętnie zjadanej przez zwierzęta. Dostępne w postaci niewielkiego granulatu, doskonale nadają się dla dużych, jak i małych zwierząt. Jak sama nazwa wskazuje, wysłodki produkowane są z buraków, a dokładnie z odpadów, zgromadzonych podczas produkcji cukru. Z buraków, wypłukiwany jest cukier, a następnie warzywo się suszy, i roluje w granulat. Zaletą zastosowania wysłodki, są cenne wartości odżywcze, zgromadzone w burakach, jak między innymi żelazo i białko.
Rodzaje wysłodki buraczanej.
Wysłodki, dostępne są w dwóch rodzajach, melasowane i niemelasowane, dostosowane do potrzeb każdego zwierzęcia. Które wybrać dla zwierząt ? Podpowiadamy!
Wysłodki melasowane to nic innego, jak suche, zawierające melase buraki, w postaci granulatu. Ich słodki smak i zapach, zachęca zwierzęta do zajadania się nimi. Wysłodki melasowane, zaspokoją zapotrzebowanie na składniki odżywcze nawet duże, przeznaczone na mięso zwierzęta, dlatego chętnie są wybierane przez hodowców.
Wysłodki niemelasowane niemal niczym nie różnią się od tych, które posiadają melase. Są jednak mniej smaczne i mają mniej intensywny zapach. Pozbawione melasy buraki, mogą stanowić uzupełnienie diety dla zwierząt, z tendencją do tycia, podjadania tych, przeznaczonych na produkty, a nie mięso. Tak samo jak wysłodki melasowane, posiadają cenne właściwości odżywcze.
Zalety zastosowania wysłodki buraczanej.
Wysłodki buraczane, są smaczne, przez co zwierzęta chętnie po nie sięgają. Można podawać je koniom, krowom, trzodzie chlewnej, kurom, indykom, kaczkom, a nawet ptakom. Jeśli granulat okaże się zbyt duży i twardy, można namoczyć go w wodzie, po czym stanie się smaczną i łatwą przekąską. To już kolejna zaleta, jaką niesie za sobą zastosowanie wysłodki.
Granulat, jest niewielki, i łatwy w przechowywaniu. Zimą, oraz wczesną wiosną, gdy wilgotność powietrza jest duża, zaleca się przechowywanie ich w specjalnych, szczelnych pojemnikach lub workach, by zapobiec gniciu i fermentacji paszy. Wysłodki nie są drogie, oraz powszechnie dostępne, dlatego każdy może zakupić je dla swoich zwierząt.
Wysłodki, z pewnością zaspokoją potrzeby każdego zwierzęcia. Nadają się dla zwierząt, przeznaczonych na mięso, jak i produkty odzwierzęce. Niski koszt, wysoka jakość, oraz możliwość podania ich każdemu zwierzakowi sprawiła, że wysłodki stały się tak popularne.
Najnowsze komentarze