Aranżacja ogrodu: jak i kiedy sadzić byliny?

Byliny cieszą się ogromną popularnością w polskich ogrodach. Te ozdobne rośliny potrafią stworzyć wokół naszego domu niepowtarzalny klimat. Aby tak było trzeba jednak zadbać, aby bylina była zasadzona o konkretnej porze roku, a także przeprowadzić ten proces we właściwy sposób. Jak to zrobić? O tym możecie przeczytać w poniższym artykule.

Kiedy sadzić byliny?

Moment sadzenia bylin jest uzależniony głównie od typu rośliny oraz terminu jej kwitnienia. Jeżeli decydujemy się na zakup bylin w doniczkach, to można z powodzeniem sadzić je przez cały sezon, czyli od wiosny do jesieni. Najlepiej jednak robić to wiosną lub jesienią, ponieważ to właśnie wtedy warunki są najbardziej sprzyjające. Sadząc je latem, należy szczególnie dbać o podlewanie, gdyż mogą przysychać.

Warto zaznaczyć, że nie najlepszym pomysłem jest sadzenie bylin w pełni rozkwitu, gdyż może to prowadzić do osłabienia rośliny. Warto jednak posadzić rośliny, które dopiero kwitną. Przełoży się to szybki efekt wizualny. Bardzo często możemy się spotkać z bylinami sprzedawanymi w postaci bulw lub kłączy. Taki rodzaj powinien być sadzony wyłącznie wiosną lub jesienią.

W tym miejscu warto doprecyzować jedną rzecz. Wiosna jest najlepszym okresem na sadzenie gatunków, które kwitną od połowy lata do jesieni. Jesień to z kolei dobra pora na sadzenie roślin, które kwitną od wiosny do lata. Warto jednak wiedzieć, że najpóźniejszym miesiącem, w którym można sadzić byliny, jest październik. Przed zimą należy je jeszcze okryć liśćmi i gałązkami, w celu zabezpieczenia przed mrozem.

W jaki sposób sadzić byliny?

Zgodnie z tym, o czym wspomnieliśmy – termin sadzenia bylin zależy od wybranego gatunku rośliny. Okazy doniczkowe można sadzić przez cały rok, a jedynym warunkiem jest dodatnia temperatura powietrza. Wiele rodzajów jest jednak przeznaczonych do sadzenia wiosną lub jesienią. Należy to uwzględnić, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego gatunku rośliny.

Bylina zakupiona? Więc zaczynamy! Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego miejsca w ogrodzie, a następnie wykopanie łopatą sporej wielkości dołka. Kolejnym krokiem jest wyjęcie rośliny z oryginalnie zapakowanej doniczki. Robiąc to, należy pamiętać o tym, by przy zachowaniu ostrożności uwolnić kilka korzeni z grudki ziemi.

Następnym krokiem jest włożenie rośliny do dołka. Trzeba to zrobić w taki sposób, aby wierzch grudki ziemi znalazł się na poziomie gleby tak jak w doniczce. Kolejnym etapem jest zasypanie rośliny ziemią oraz dokładne jej ubicie, aby znalazła się ona sztywno w podłożu. Na koniec dołek należy obficie podlać, aby zapewnić roślinie możliwość wzrostu.

Author: fabrykarolet.com.pl